Не так давно я згадала в розсилці, що недавно зайнялася фрирайтингом і мені посипалося багато листів з запитаннями про те, де можна більше про це дізнатися і як робити.

Є така чудова книга про фрирайтинг — «Геніальність на замовлення. Легкий спосіб пошуку нестандартних рішень» Марка Леві, в ній описані всі технічні деталі, як і що. Як краще фрирайтить. Ось саме її я і прочитала і почала за цією методикою працювати. Вона мало чим відрізняється від ведення щоденника, хоча є важливі нюанси.

Ще є такий цікавий чоловік — Армен Петросян. Великий маніяк (у хорошому сенсі слова) по саморозвитку. Саме у нього я підгледіла багато чого корисного, що використовую — 100 днів (вже не можу без них роки два як), тільки зараз починаю впроваджувати GTD, ще різні дрібниці. І давно придивлялася до фрирайтингу. У нього є відмінна стаття узагальнює основні принципи фрирайтинга.

Я чувстовала, що втрачаю щось дуже корисне і важливе, і давно б варто почати. Так і виявилося. Зараз моя думка така — що чим раніше стартанешь з фрирайтингом, тим в рази далі будеш через кілька років. Для мене фрирайтинг став невід’ємною частиною щоденного життя і дуже добре допомагає знаходити рішення, копатися в собі, структурувати все, що відбувається і зберігати позитивний стабільний стан духу протягом дня. Займатися я їм початку і продовжую в рамках моїх Стодневок.

Загалом, дуже рекомендую — у блозі Армена Петросяна з пошуку «фрирайтинг» можна почитати і надихнутися, що дає це заняття, і як його краще всього виконувати.

Фрирайтинг можна використовувати по різному — як просить ваша душа і мозок просить.

Можна розвантажувати мозок — просто писати-писати все, що мучить, весь хаос переносити і структурувати на папері. Які є проблеми, є почуття провини або роздратування, що ви зобов’язані і не хочете робити і все таке. Які плани, які шляхи, можливості, куди б хотіли прийти через якийсь час. Задавати собі питання-наводки як вчить Леві у книзі і т. д.

А можна (ну напевно, найкраще, коли весь цей потік вийшов і злегка організм розвантажився), писати на задані теми і взагалі виходити на нові рішення. Це твори в школі.

я прописую все підряд.. І так, і сяк.

Ось наприклад, я Читаю зараз книгу «Закон тяжіння» Хиксов. Там є хороше завдання про цілі.

Безкоштовні курси SEO від Ганни Ященко – 20 PDF-уроків – Хороші, для новачків, але і не тільки, досить глибокі, актуальні. Хочете навчитися самостійному безкоштовного просування сайтів? Будь ласка.

Потрібно написати 3 цілі. І по кожній цілі одну сторінку списати — чому ти її хочеш (щоб точно бути впевненим, що вона твоя і бажана), а другу сторінку — чому ти віриш, що ти її досягнеш.

Тому що коли бажання з вірою з’єднуються + ви маєте позитивні емоції, то набагато вищі шанси на цю мету дістати. Ось я недавно таке витворяла з трьома найближчими цілями.

Можна писати використовуючи наведення, які дані в книзі Леві. Дуже рекомендується давати собі чітко заданий час — наприклад, 10 хвилин. Знову ж, як у книзі вчать.
Наприклад, «що робить мене щасливим» або «якби мені не треба було займатися, тим чим займаюсь, що б я робив» або ще щось.

Загалом, відмінно допомагає намацувати шлях до більш щасливого і спокійного життя )

Можна писати на папері, можна в комп’ютері.

В комп’ютері я зазвичай пишу щоденник по 100-дневкам або просто щоденник (успіхів тощо), копіюю цитати з книг, виділяю, письмово обмірковую, наголошую щоденні руху по моїх цілей на даний період і т. д.

Біля комп’ютера багато плюсів і багато мінусів. По різному працює в плані вивільнення потоку підсвідомості і є інші відмінності. На компі часто буває, що не розслабишся — відкритий інтернет, соцмережі і все таке.

Але зате наприклад, на комп’ютері можна ці дані вічно зберігати в структурованому вигляді, виділяти, копіювати з книг шматки, прати, дописувати і багато чого корисного. Плюс у мене щоденник під паролем, і тому я пишу там на 100% сама з собою щиро, а це набагато ефективніше, ніж писати для кого-то або знаючи, що є хоч найменший шанс, що хтось це побачить (про це Леві теж говорить).

А у великому блокноті я сідаю тихенько в ті моменти, коли знаю, що мені не завадять, і пишу, пишу, що саме з мене виходить.
Почерк у мене зараз жахливий, тому зберігати це все сенсу мало, я просто генера ідеї, краще розумію, чого я хочу і що треба робити зараз, щоб опинитися там, де мені потрібно, обмірковую все за допомогою паперу, якихось схем і переношу в плани вже в комп’ютер найважливіше.

Загалом, я від цього процесу в захваті, плани мої вже сильно змінилися за короткий період і енергії раптом з’явився вагон. Багато пишу я не щодня, лише коли відчуваю, що є сильне бажання. Потроху — щодня. Дуже багато, як Армен Петросян, роблять таку усвідомлену розвантаження мозку щоденної ранкової звичкою. І правильно.

Ось хороший шматок з чужих роздумів на тему «Навіщо потрібен фрирайтинг?»

1. Можливість розібратися в собі. Багато почуттів, емоцій, думок, спогадів зберігається в потаємних куточках нашої душі. І дістати їх звідти часом ой як не просто. Вони лише спливають в найнесподіваніші моменти, розтрощуючи рішучі «більше ніколи», «це останній раз», «завтра починаю життя з нового аркуша». Для них подібні установки не є перешкодою.

Але кожен день під час швидкого письма, вони все більше показуються, і ти вже бачиш, що зберігається в тобі. Простіше усвідомлювати все те, з чим ти живеш. Бачити і розуміти свої переконання. І якщо вони не приносять ніякого позитивного результату або задоволення, ти просто з ними, тепер вже, легко прощаєшся.

2. Звільнення від мисленого сміття. Тісно пов’язаний з пункту №1. Виписуючи на папір все, що мучить тебе кожен день — це поступово розчиняється в небуття. І ти помічаєш, наскільки тобі стає легко.

Особливо, помічаю це вранці. Виписавши весь уявний мотлох, виникає легкість, свіжість. Іноді це як невловимий вітерець під час спеки.

3. Можливість безпечно виплеснути емоції. І цей пункт йде рука об руку з пунктами вище.

Ми взрываемся від накопичених емоцій, які вносять корективи в наш настрій, і всіляко чатують на неусвідомлені дії та висловлювання в найгостріших ситуаціях.

Викорчовуючи всі ці зарості бур’янів, ти стаєш ніби пооране чисте поле, на якому, бажано, засіяти відразу ж потрібні тобі насіння. Вони вже принесуть свої солодкі і бажані плоди.

4. Поява нових ідей. Навколо нас безліч ідей. Але ми не бачимо їх з-за того, що наш посудину доверху заповнений. А як влити чисту, свіжу воду, якщо він не звільнений від застояної?

Виписуючи кожен день всі думки, ти пускаєш свіжість і потік чистого повітря. Починаєш помічати цікаві речі навколо себе. Деколи це так дивно. Начебто ось, перед самим носом цікава ідея, але раніше вона не проявлялася, і залишалася непоміченою.

До речі, під час фрирайтинга народжуються цілі сценарії — комікси, драми, навіть справжні бойовики. ? Але краще їх не перечитувати, щоб не включався внутрішній цензор. Ви ж пишете для себе, для свого визволення, ніж для публіки.

А ось трохи від Армена Петросяна

«Папір і ручка наче веретено перетворюють думки і відчуття в нитку. З ниток-рядків тчеться тканина. Обставини перетворюються в можливості. Далі можна і потрібно діяти.»

«Вранці не встиг звично розім’яти свідомість півгодинним викладом думок на папері. Поїхав раніше часу з дому на зустрічі. Кинув в рюкзак блокнот. Свою «ранкову» сторінку писав після обіду, в офісі.

Сенс такої вправи протягом дня, привести себе в звичне положення. Викласти перед собою на папір поточні думки і переживання, щоб відкинути непотрібне і заважає, знову ставши відкритим і розслабленим.

Ніяких спеціальних питань і завдань. Почав писати з першої думки, що прийшла в голову. Вже до середини сторінки вийшов на питання, який виявився важливим саме сьогодні. Незважаючи на заплутану першу половину дня придбав цілісність і відчуття спокою.»

«До кінця зими 4 дні. Хочете відчути користь від фрирайтинга? Заводите таймер хвилин на 15, 30, і напишіть яких змін у своєму житті ви хотіли б досягти до 1 квітня.

Принадність вільного записування своїх думок на папір у тому, що це не планування з жорсткими термінами та зобов’язаннями. Дайте волю своїй фантазії. Пишіть все, що приходить вам в голову. Не обмежуйте себе розрахунком реальності загаданого і оцінкою з боку оточуючих.

Фантазувати, творити цікавіше. Інтерес потім перекинеться і на планування, зробивши ваші плани насиченими емоціями, а значить і більш привабливими.

Хто заважає вам повірити, що березень для вас стане вдалим місяцем?»