Чим більше дізнаюся все і намагаюся свідомо змінювати своє життя на краще, чим більше помилок тестую, успішного досвіду напрацьовую, тим більше приходжу до висновку, що:

людина = сукупність звичок + його оточення + його мрії та цілі.

У Ентоні Роббінса є така фраза:

«Щасливими людей робить не те, що вони купують, а те, ким вони стають і те, що вони віддають по мірі того, ким стають»

Як стати щасливим, якщо зараз ним не є? Або як стати щасливішими? Відповідь для мене очевидна — отримати ті нові звички, які приведуть тебе до такого тобі, яким ти хочеш бути в глибині душі. Це тактика. Стратегія (куди саме хочеш прийти, і точно чи це твої справжні бажання, куди вони тебе приведуть і навіщо) повинна бути опрацьована до звичок.

Хочете заробляти на 100.000 рублів більше? Хочете бути красивою стильною жінкою? Впевненим у собі чоловіком? Супер профі у своїй сфері? Хочете отримати більш довірчі і близькі стосунки з дітьми? Хочете стати здоровим і відчувати своє тіло сильним і легким, мати багато енергії?

Задайте собі питання — як в деталях виглядає людина, яким я хочу стати? Який спосіб життя він веде? Які його звички? Розпишіть докладно, можна по окремим сферам життя.

І, напевно, в списку звичок цієї людини буде багато того, що поки ще не вбудовано у щоденну рутину у вас.

Звички — це дуже важливий момент.

Ми всі знаємо фразу «Посій звичку — пожнеш характер. Посієш характер — пожнеш долю». Але мало замислюємося про її абсолютної вірності та про її застосування у повсякденному житті.

Варіант 2. Напишіть листа майбутньому собі — років через 20-30. Собі 60-річному. І там задайте собі питання — Чим я зараз повинен займатися в першу чергу? Які звички розвинути? Що мене зараз турбує і пригнічує найбільше? Що робить мене щасливим? Коли я відчуваю радість? Що зараз для мене? Що приносить глибоке задоволення, внутрішній комфорт? Що має сенс мого життя? Що б я хотів реалізувати до 60 років? Напишіть собі майбутньому привіт і прозвітуйте про виконане на поточний момент, розкажіть, чим займаєтеся зараз, чим живете, як живете, що пора міняти, куди ви йдете.

Щось типу «Дорогий мій, 65-річний Андрій, як ти знаєш, мені зараз 32 роки, і найбільше мені не подобається в моїй поточного життя те, що … »

Або «Дорога моя 72-річна Інна, пишу тобі, і вже відразу розумію, що те, про що я хочу тобі розповісти з твого віку і досвіду тобі здається повною нісенітницею і відповідь мені вже зрозумілий. Тебе, звичайно, зараз займають більше питання, як прожити кожен день яскравіше й приємніше. А я сама ж псую собі кожен день тим, що можна змінити досить легко і просто».

Почнете писати — всі виплеснеться саме. А там вже розкрутиться і стане зрозуміліше, які звички варто впроваджувати в першу чергу.

До речі, буквально сьогодні натрапила на прикольний онлайн-сервіс — можна надіслати лист майбутнього собі на будь-який термін ) Так вийде ще відповідальніше підійти до його написання.

Звички бувають різні. Це можуть бути фізичні звички, регулярне виконання якоїсь дії. Це може бути робота над автоматизмами реагування, підвищенням усвідомленості, звичка думати по іншому. Або зміна негативної звички на позитивну.

Наприклад, варіанти звичок:

Першим ділом 1 годину приділяти тому, що підвищує ваші продажі
Приділяти 1 годину в день своєї мрії
Першим ділом 30 хвилин вивчати курси, книги, відео, статті по профільному напрямку
Першим ділом 1 годину в день створювати і просувати свій блог, збільшувати передплатну базу
Кожен день 2 години першим ділом займатися ДПД — справами, які приносять дохід
Читати кожен день Еволюцію (Марину Коміссарова)
Тренуватися в потрібному вам навичці
Вивчати англійську чи іншу мову
Робити вранці зарядку, Око відродження + Ніші
Почати бігати вранці
Почати робити якісь ранкові ритуали, типу «годину сили» Ентоні Роббінса
Пити багато води протягом дня
Не пити алкоголь
Не курити
Вести хронометраж часу — скільки куди витрачається протягом дня
Почати вставати рано-рано (і теж рано лягати)
Планувати ввечері справи на завтра, підводити підсумки дня, фіксувати радості і можливості дні, робити висновки, трансформувати їх у плани
Фрирайтить вранці, переписувати свої цілі
З’їдати пучок зелені або робити зелений коктейль
Швидко перемикатися
Брати відповідальність за все на себе, вчитися зрушувати локус контролю з зовнішнього на внутрішній
Бачити у всьому хороше
Троїчне сприйняття — бути готовим отримати те, що запланував, отримати щось, набагато більше і нічого не отримати і бути готовим, що все стане набагато гірше
Переставати вести порожні розмови, пліткувати, засуджувати
По одному завести на звичку кожне з «7 чарівних правил Палієнко»
Ходити 3 рази в тиждень на тренажерний, йогу або басейн
Піти на танці
Вчитися фокусуватися тільки на те, що робиш протягом 20-30 хвилин (з «помідори» або без)
Переставати скаржитися і хвалитися
Ввести ліміт на соцмережі, перестати дивитися новини
Вводити 1 день повного вихідний в тиждень
Перестати їсти солодке
Перестати пити каву
Вивчати та запроваджувати інтуїтивне харчування
Впроваджувати прибирання за «флайледи»
Проводити «магічну прибирання» по Конде
Враховувати щоденні доходи і витрати
Зарядка для очей
Зарядка для спини
Планка разу в день
30 хвилин усвідомленого спілкування з дитиною «в поточному моменті»
Щодня розбір папок на комп’ютері 10 хвилин в день
Проходити 5000 кроків
Зранку першим ділом «з’їсти жабу»
«Соло на клавіатурі» щоденно 10 хвилин

Безкоштовні курси SEO від Ганни Ященко – 20 PDF-уроків – Хороші, для новачків, але і не тільки, досить глибокі, актуальні. Хочете навчитися самостійному безкоштовного просування сайтів? Будь ласка.

і так далі.

Вбудована звичка — це те, що зробити простіше, ніж не зробити.

Я дуже довго розпорошувалася, багато років.

Читала Лео Бабаута про те, як він кілька років поспіль встраивал по 1 звичкою в якийсь певний термін і став іншою людиною.

Читала відмінну книгу «Микрорешения. Перевірений шлях до досягнення великих цілей» теж про те, що микрорешение має бути одне і послідовно впроваджуватися в життя щодня.

Читала ще одну не менш корисну книгу Чіпа і Дена Хіза «Серце змін. Як домагатися змін легко і надовго» про Слона і Погонича (Розум і Емоції) і про те, як плавно і акуратно вбудовувати звички в своє життя.

Читала багато інших хороших книг і проходила за ці роки багато тренінгів по звичкам і підвищенню ефективності. На Стодневках ми багато обговорюємо і впроваджуємо звички, ділимося інсайтами, успішними рішеннями, є загальна таблиця маленьких кроків.

Але я весь час відмахувалася від того повторюваного скрізь факту, що:

1) не варто впроваджувати більш 1 звички якийсь період часу (максимум — 2-3 звички у різних, не перетинаються сферах)

2) період безперервного (!) впровадження звички повинен бути тривалим.

Як будь-перфекціоніст, я думала, що зараз з понеділка почну нове життя, внедрю все відразу і одночасно — багато звичок, штук 10-20 мінімум, і так раз за разом намагалася зробити ривки. Я тоді ще погано усвідомлювала, що це перевантаження для організму, і він збунтується. Що це — тиск, а тиск викликає завжди тільки опір, рано чи пізно, але без варіантів. Що, якою б сильною і розумною я собі здавалася — це занадто, це нереально.

Ще тоді я не знала, що наша сила волі скінченна. Що, якою б вона не була сильно спочатку, вона вичерпається, і на її відновлення потрібно багато часу, більше, ніж той час, який вона витрачалася.

Саме тому так важлива емоційна складова, мотивація не тільки від мозку. Потрібно об’єднання емоцій і розуму. Про це якраз було в книзі Хизов «Серце змін» (посилання вище). Тому що ваш розум, ваша воля — це як маленький погонич на спині величезного слона. Рептильная частина вашого мозку, сьогохвилинні емоції, інерція — це слон, який йде, куди хоче. Що може Погонич без бажання Слона? Рух кудись можливе лише за їх взаємною згодою.

В результаті, коли я озирнулася і зрозуміла, що я пару років хотіла зайнятися ревитоникой і вивчати щодня нові курси по SEO, читати статті та книги на цю та суміжні теми, вивчити професійно йогу, цілий рік хотіла знову зайнятися буржуйським SEO і монетизацією, і багато-багато чого ще. І так і не зрушилася. А як би круто було займатися цим всім на постійній основі хоча б рік на даний момент.

Мені стало ясно, що не відомо, коли я почну в поточному загрузе. І в сто разів ефективніше було б прибрати розпорошення і зайнятися тільки однією звичкою і все. Я діяла хаотично, стріляючи багато навмання. Перевантажувала свій організм і ніколи не знала в підсумку, яка звичок приживеться і закріпиться.

Тоді я зрозуміла, що я щось роблю не так і не брати в розрахунок більше цього не можна.

Як казав Альберт Енштейн:

«Безумство: робити одне і те ж знову і знову, і чекати при цьому різних результатів».

А уявіть іншу картину — 12 звичок в рік, але зате ТОЧНО саме ці впроваджені і міцно вкорінені.

І змінюють вас вже далі самі рік за роком, викликаючи у вас нові бажання і нові звички.

Вже через 1 рік ви гарантовано інший чоловік, який по іншому виглядає, більше заробляє, має більше енергії, більше можливостей, більше свободи, більше задоволений своїм життям.

Що найголовніше при впровадженні звичок:.

1) 1 звичка — 1 місяць. Далі — місяць закріплювати першу, впроваджувати другу. Далі — підтримувати першу звичку, закріплювати другу, а впроваджувати третю. Потрібна тривала опрацювання звичок. 21 день — це міф. Цього мало. Інакше звички у нас впроваджувалися б дуже легко. Скільки разів ми щось кидали, начебто протримавшись 21 день. Ось 90 днів — вже добре.

2) Категорично не можна вводити великі звички одразу. Заборона. Тільки дуже поступове нарощування. Не півгодини вивчення мови в день, а 5-10 хвилин в день протягом місяця! Не 5 км в день, а 1 км в день. А потім поступово ростити. Інакше в якийсь момент інерція звичайних справ пересилить, тому що далеко не кожен день у вас будуть ідеальні умови, як у перші дні старту. І в якийсь момент ви кинете, і вас знову засмокче звичне життя. Малі дози — необхідна умова успіху.

3) Вкрай важлива безперервність. Робимо «План Б» — чітко собі прописуємо, якщо не вийде вивчати англійську 10 хвилин в день, то це буде 1 хвилина на день або 1 нове слово, але ЩОДНЯ. Все, більшого не потрібно. Мета — закріпити нову нейронну ланцюжок. Яка потім сама вас витягне, втянетесь потім, спочатку сформуйте її.

4) Дуже важливо себе хвалити, позитивно підкріплювати, але ні в якому разі не негативно. Танцювати з бубном навколо своєї нової звички.

«Не лайте себе за повільне рух, інакше вийде негативне підкріплення. Але хваліть себе за будь-який крок в ту сторону». (Еволюція)

Тему позитивного підкріплення я теж досить багато вивчала останнім часом. Як-то в Стоднівки сталася розмова з учасниками про форму звітності перед собою. Я відчула всередині протест, коли одна учасниця з звіту звіт за фактом лаяла себе за списком — це не зроблено, тут зроблено мало, тут кепсько, тут завтра треба більше, а тут добре, а тут підкачала, а тут нормально. Була похвала себе, але вона абсолютно губилася. Багато проробляють те ж саме не у формі письмових звітів, але постійно в своїй голові. Я все не могла зрозуміти, в чому ж справа, що мене так сильно бентежить, а потім дізналася про «позитивне підкріплення», біхевіоризм та інше. Я докладно писала про момент з позитивним підкріпленням звичок тут.

5) Найважливіші моменти — чіткість — коли, де, що і тригер, який запускає звичку. Умови, що обрамляють звичку. Не вдається запустити звичку — змініть її оточення. Звичка повинна бути вимірно і зрозуміла зі всіх сторін — коли, де, скільки часу вона буде відбуватися.

Наприклад, краще всього в мене впроваджуються такі чіткі звички — «кожні останні 10 хвилин кожної години (тригер) я відволікаюся від роботи, ставлю ось цей таймер, який стоїть на столі, на 5 хвилин, роблю зарядку, ще раз на 5 хвилин, роблю прибирання по будинку». Або в навушниках у мене завжди є поточні уроки іспанської в mp3, 2-3 штуки, не більш, коли починається прибирання або зарядка (тригер), я вставляю в вуха і слухаю».

6) Зробіть виконання звички простим, а невиконання складним.

Виконання простим:
Запиньте папку з потрібним уроком або потрібний файл. Готуйте одяг для бігу заздалегідь. Купіть гарний одяг та зручне взуття. Одягніть одяг для зарядки за 15 хвилин до її початку. Складіть заздалегідь улюблені плейлисти для бігу і тримайте їх під рукою. Вивчайте цікаві смачні здорові рецепти. Видаліть з инстаграма всіх, крім тих, хто надихає вас на нову звичку. Увійдіть в якесь оточення, яке підтримає вас у цьому, типу Стоденки. Зберігайте у менеджера персональної інформації посилання на профільні статті та відео для вивчення. Поставте тематичний додаток на смартфон.

Невиконання складним:
Посперечайтеся з ким-небудь на велику суму або великий подарунок. Курируйте один одного з ким-небудь кожен день. Не купуйте шкідливих продуктів, щоб їх не було в холодильнику. Лягайте спати о 20.00, вставайте рано, щоб не зриватися в плані алкоголю або переїдання шкідливої їжі.

Непогано працюють всякі чеклисты, таблиці маленьких кроків.

Можна на стінку, можна використовувати Хабитику, можна в Ексель.

Є хороша техніка — робити, наприклад, зеленим кольором і писати в клітинках букви М О Л О Д Е Ц, якщо виконання відбувалося 7 днів поспіль. Далі знову М О Л О Д Е Ц. Якщо в якийсь день не вийшло — ставите червоний квадратик і починаєте на наступний день слово спочатку.

7) Впроваджуйте дійсно пріоритетні, бажані вам і корисні звички, а також звички, які тягнуть за собою інші.

Коли я прийшла до того, щоб вводити тільки по 1 звичкою в день, на старті цього нового етапу я впроваджую ті звички, які за фактом тащут за собою інші. Наприклад, те, що я вводжу зараз — раніше вставання, біг ведуть за собою те, що я роблю розминку вранці, ранкові ритуали, зарядку для особи, бажання зробити зелений коктейль і пити багато води, у мене є більше часу на навчання, я можу вранці витратити півгодини на вивчення свіжих SEO-статей і тренінгів, адже у мене ще попереду величезний день.

Те, що я вводила в листопаді і закріплюю — 50 хвилин роботи, 5 хвилин зарядки, 5 хвилин прибирання оселі в ті години, коли я за компом — ведуть до того, що я протягом дня і Око відродження зроблю, і зарядку Ніші — вони якраз 5-10-хвилинні, і зарядку для спини, і поотжимаюсь, в планці постою, і може, ще щось, і вдома чисто, іноді і по флайледи щось зробиться із зон. Все як би само собою і купа інших звичок. Нехай вони виконуються не кожен день, а як вийде, але все одно ефект відмінний.

А можна впроваджувати якусь нісенітницю, або щось зовсім не пріоритетне, або піти на приводу чужих бажань і впроваджувати щось «модне» чи не своє. І потім набридне на це цінне час витрачати, і буде відчуття даремно втраченого часу.

Сподобався нещодавно ролик про мотивацію. Як-то дуже добре він мені зайшов у відповідний емоційно момент і запам’ятався:

Після нього я задала собі питання — а чи ти хочеш того, що намагаєшся зараз запровадити, якщо все йде з таким скрипом? Дійсно ти цього настільки сильно хочеш?

Якщо дійсно хочеш, то чому прикладаєш не всі свої зусилля в цю сторону?
А якщо не дуже хочеш, то може і не треба?

Суть роботи з звичками — заклад на повний автоматизм. Так, щоб ви навіть і не думали про це, але вироблена звичка підтягувала інші з цієї ж сфери і змінювала вас.

Наприклад, можна виробити звичку активного слухання дитини (є така невелика чудова книга Юлії Гіппенрейтер «Чудеса активного слухання»). Вона стане автоматичним — ви будете більш усвідомлені, перебуваючи з дитиною, розмовляючи з ним, будете задоволені собою як батьками, і це все по ланцюжку поведе за собою якісь інші звички, типу робити один день повністю вихідним і проводити частину його з дитиною так, як йому приємно і цікаво.

Або звичка бігати вранці потягне за собою йогу, зміну харчування в здорову сторону, фрирайтинг вранці, поки мізки свіжі і під час бігу накопичилося багато цікавих думок.

Через рік — зовсім інша людина. А начебто все «саме».

Звичка — це коли не роблячи цього, ви відчуваєте себе «якось не так». Пізно встаючи, відчуваєте що день не такий приємний і ефективний і взагалі всі «сиплеться». Тиждень не вивчаючи нічого нового, відчуваєте, що застрягли в якомусь болоті і терміново тягне повернутися до звичкою часто підживлювати свій мозок новим, впроваджувати нове в проекти. Це нічого нудного і «ідеального», ви не будете помічати, коли вони вмонтовані. Просто життя стала якоюсь більш здоровою, вільної, задоволеною, грошей більше і більше часу. Це буде просто інший рівень і вам усередині нього буде по-новому цікаво.

Вам може бути цікаво почитати ще ці статті:

— «Про 12 ресурсів і усвідомлені зміни в житті»

— «Нова Стоднівка скоро. Шанс багато чого змінити»

— «Ефективна робота зі списками і життям. Встигати все найважливіше»

— «Алгоритм — Як впроваджувати в життя великі зміни»

— «Як встигати більше»

Який у вас досвід впровадження звичок? Які улюблені працюють прийоми, інсайти? Пишіть в коментарях!