Моя основна тема — просування, а не створення сайтів.

Але я робила багато сайтів собі, а до цього у мене була студія веб-дизайну, і я добре знаю, як може розтягнутися на роки створення сайту.

І як створити сайт за 3 години я теж знаю.

Ця стаття про те, як швидко зробити сайт на безкоштовному движку WordPress, як це зробити красиво і безкоштовно, щоб сайт був адаптивним під мобільні телефони, планшети, щоб він був SEO friendly, тобто, щоб його сприятливо сприйняли пошукові системи. Пишу докладно, із зазначенням основних технічних нюансів.

Мова йде на створення будь-якого сайту (не обов’язково блогу) саме на WordPress, т. к. це одна з найпростіших і інтенсивно розвиваються безкоштовних платформ. У мене всі мої сайти на ньому. Є у нього і плюси, є і деякі мінуси, хоча мінуси швидше поширюються на масштабування сайту і залежать від того, наскільки грамотно спочатку сформувати базу даних сайту. Якщо ви плануєте величезний сайт на Вордпресс — варто найняти спеціаліста цього напрямку.

Часто завдання запустити навіть простий сайт вганяє людей в ступор і випуск сайту відкладається на місяці, якщо не на роки.

Дуже часто все псує бажання перфекціоніста запустити відразу красивий і максимально зручний сайт. Зі мною це відбувалося купу раз, всі ці пастки добре відомі. Тому тепер найчастіше (якщо тільки не потрібен хороший лендінгем-пейдж), я цілком можу створити сайт за 3 години і почати з ним працювати.

Дизайн, юзабіліті та інше будуть доопрацьовуватися потім у ході справи. Найголовніше — коли виникла ідея, дати їй хід у 72 години. Сайт буде відстоюватися» — набирати вік, траст, посилальну масу, контент. Навіть якщо я потім захочу переробити дизайн, він уже буде мати сотні відвідувачів, топові позиції, і принесе велику користь.

Зазначений час — 3 години — не включає в себе часові витрати на пошук виконавця на фрілансі (в мене вже є такий перевірений спеціаліст), якщо ви не розбираєтеся в HTML або там прив’язці домену, не вмієте реєструвати хостинг і т. д.

Я можу за п’ять хвилин вже давно існуючих эккаунтах створити домен, прив’язати до хостингу. Можу також моментально встановити на хостинг Вордпресс (на деяких хостингах типу Masterhost, Keyweb) є автоматична установка будь-яких популярних движків. Можу розібратися з майже будь темою і ще можу покопатися в HTML-коді і дещо по дрібниці подпрвить.

Але для перекладу шаблонів і різних інших більш складних речей (зокрема, грамотно поставити плагін так, щоб у міток і рубрик теж були свої власні Title, Meta Description, опис) я наймаю спеціаліста на фрілансі. Це не дорого і набагато грамотніше і швидше.

Ви ж можете спокійно найняти фахівця за 1-2 тисячі рублів і він вам все це зробить. Про те, як безпечно і ефективно наймати фрілансерів, я писала кілька порад тут.

У мене, щоб створити сайт, в дуже спокійному режимі пішло 3 дні (по кілька годин на день) на це все, включаючи наповнення сайту 15 постами (разом з їх написанням). У новачка, звичайно, це розтягнеться на тиждень, але все одно набагато швидше і дешевше, ніж цілком замовляти у фрілансера, що може розтягнутися на роки.

1 день — вибрала шаблон, поставила домен, хостинг, вордпресс, тему. (1.5 години)
2 день — потестировала тему, забила зразковим контентом і написала великий список поправок технічного спеціаліста (1.5 години)
3 день — наповнювала контентом, правили залишилися дрібниці разом з тех. фахівцем. (додатковий час, коли сайт вже готовий)

Але, звичайно, це займало у мене не весь день і якщо б це був терміновий проект, і ми б з тих фахівцем були оперативно на зв’язку, поки він працював, ми б впоралися з усіма справами за 3 години.

Дивіться всі основні кроки цього процесу. Їх 12.

Отже, як створити сайт за 3 години:

1. Придумати домен для сайту.

Для цього йду на nic.ru. У них є ще зручний сервіс підбору доменних імен.

Я зазвичай беру домен в зоні .ru. Якось намагалася реєструвати ще та .рф. І як-то не сподобалося.

2. Зареєструвати вибраний вільний домен

Тут є 2 основних варіанта — зробити це окремо на сайті головного реєстратора типу nic.ru подорожче або на сайті будь-якого з перекупників типу 2domains.ru. І прописати там DNS вашого хостинг-провайдера.
Або відразу купувати домен через хостинг-провайдера. Але не відомо, що буде, якщо фірма хостинг-провайдер закриється.

Залежно від важливості домену та проекту для мене, я використовую різні варіанти, комбіную.

3. Завести хостинг

Тут знову ж таки багато варіантів:

— Простий хостинг або виділений сервер
— Хостинг, домен або окремо
— Уже був у вас хостинг або ви заводите новий.

Даний сайт у мене знаходиться на досить потужному виділеному сервері у німецького хостера Keyweb з деякими іншими моїми сайтами разом. Мені довелося туди переїхати, коли великі сайти тип seo-know-how з близько 1500 постів стали навантажувати ресурси хостингу.

Але якщо у вас планується простий не сильно великий сайт — вам підійде будь-який хостинг з початковим тарифом десь за 200 рублів на місяць.

Інші сайти у мене знаходяться ще у хостерів masterhost, vds64.com, beget. Пробувала я також netangels, теж в порядку.

Тому все, що мені потрібно було зробити — створити сайт на вже існуючому хостингу. Але в принципі і створити новий з нуля теж дуже швидко.

4. Прописати DNS обраного хостинг-провайдера у налаштуваннях нового домену.

Після того як сайт в хостера створений, прописуємо DNS. Або якщо заздалегідь знаємо, які днс прописувати, прописуємо відразу при реєстрації. Днс можуть мати вигляд типу:

ns1.beget.ru
ns2.beget.ru

але можуть мати дещо інший вигляд, уточнюйте у хостера.

Якщо про DNS не знаєте, куди, де, що, як — запитуйте у хостинг-провайдера або у кого купували домен, можна у всіх відразу.

Безкоштовні курси SEO від Ганни Ященко – 20 PDF-уроків – Хороші, для новачків, але і не тільки, досить глибокі, актуальні. Хочете навчитися самостійному безкоштовного просування сайтів? Будь ласка.

5. Поставити Вордпресс на хостинг.

Найчастіше у нормальних хостерів це робиться натисканням однієї кнопочки моментально. У самих просунутих є можливість вибору всяких настройек типу «Вибіркова установка» — вказати в яку папку на сайті скласти Вордпресс, оновлювати його на автоматі, які дані задати для користувача бд і т. д.

Деякі хостери йдуть назустріч, і самі за запитом безкоштовно ставлять вам Вордпресс, якщо цієї функції немає на автоматі. У мене були пари таких.

Якщо у вашого хостера цього немає і ви ніколи не ставили Вордпресс на хостинг, то краще б когось найняти рублів за 200, хто має в цьому досвід. Хоча нічого особливо складного немає, можна погуглити і самостійно поставити. Для цього треба буде завантажити свіжий архів з офіційного сайту WordPress, розпакувати і залити на хостинг.

6. Поставити шаблон (дизайн сайту)

Не так давно я з радістю ставила безкоштовні шаблони з відкритих джерел. Але після того як два рази підряд у шаблони був впроваджений шкідливий код і починалася розсилка спаму і хостер погрожував закрити всі інші сайти з майданчика, мені коштувало великих нервів і досить великих грошей, щоб переглянути всі сайти на віруси і скасувати карантин, я вирішила більше ніколи такого не робити.

Один мій сайт був заражений вірусами і з платним шаблоном і я поки навіть не відновила — не дійшли руки. Тому не тільки беріть шаблони у хороших розробників, але і регулярно робіть бекапи на хостингу (можна уточнити, чи є автомат для цього.

Нещодавно ось Текстерра випустили таку статтю — «100 кращих безкоштовних тем для WordPress». Але вони, звичайно, всі слабенькі, не факт, що адаптивні. Завантажуються вони з офіційного сайту WordPress, тому повинні бути безпечні. Але, повторюся, НІКОЛИ не завантажуйте з порталів з безкоштовними темами Вордпресс. За статистикою від 90% тим заражені.

Я тепер завжди купую шаблони на Themeforest або у інших розробників

Середня ціна шаблону — 40-45 доларів.

Ось тут, на сайті Themeforest можна подивитися і придбати сотні інших, сучасних, адаптивних шаблонів під WordPress

Цей шаблон я теж купила там же.

Найскладніше представити, як буде виглядати твій сайт і який шаблон йому точно підійде, оскільки мова йде про покупку і не хочеться промахнутися.

Процес вибору трикроковий:

1. Спочатку зберігаємо посилання на всі більш-менш підходящі шаблони (зверніть увагу, що посилання на сторінку шаблону на Themeforest, де ви будете його купувати і на демо-сторінку, як виглядає дизайн).

2. З решти 10-20 дизайнів за 1-2 дні (щоб переспати з відповідними варіантами), намагаючись уявити, як ви викладаєте щось на сайт, вибираємо штуки 3 які вам точно подобаються.

3. Далі можна порадитися з друзями і колегами і ще за 1-2 дня вибрати остаточний варіант.

Не забудьте, що шрифти, картинки, кольори — все легко змінюється. Слайдери і блоки теж прибираються або додаються за вашим бажанням.

Там же є чудові шаблони не тільки для блогів, але і для корпоративних сайтів, сайтів фотографів або дизайн-студій, порталів, для Landing Page, а також для Muse, для інших движків — Joomla та ін. Можна вибрати за типом — інформаційний сайт, інтернет-магазин, особистий блог, сайт інтернет-ЗМІ і т. д.

Сучасні шаблони всі хорошої якості, мало того, що адаптивні (під різні пристрої), так ще й з дуже гнучкими налаштуваннями колірного рішення, фону, всіх шрифтів, розташування колонок і т. д. тобто по суті з одного шаблону (такого як мій), можна зробити кілька абсолютно різних сайтів.

Ще я завжди вибираю світлі теми, на білому фоні, т. к. перевірено, чорні і сірі та інші абсолютно неможливо читати.

7. Поставити всі потрібні плагіни

Я не дуже великий спеціаліст по плагинам, у мене є свої перевірені напрацювання, але я не займаюся частими дослідженнями, що ще нового вийшло для тих самих цілей. Були і такі ситуації, коли якийсь плагін блокував роботу всього сайту — жер всі ресурси. У підсумку від деяких начебто з першого погляду дуже хороших довелося відмовитися (так було з плагіном Топограф).

Були ситуації, коли через плагін проникали віруси.

З цих причин я рекомендую ДУЖЕ АКУРАТНО підходити до вибору плагінів, до встановлення їх у себе на сайті. Не ставте зайвого. Не ставте неперевірені або не оновлюються плагіни.

У мене такий основний список:

Akismet — від спаму комментриях (він ставиться за замовчуванням, потрібно тільки отримати і ввести код — я вводжу один і той же на всіх своїх блогах)

Broken Link Checker — для перевірки та роботи з битими посиланнями

WP Sitemap Page — для створення карти сайту «для людей», якщо є таке бажання.

Exclude Pages from Navigation — зручний плагін тільки для тих шаблонів, де навігаційне меню сайту в темі формується безпосередньо з структури його сторінок, щоб виключити якісь сторінки з навігаційного меню.

W3 Total Cache або WP Super Cache — для кешування сайту

CyrToLat — щоб ЧПУ імена сторінок самі переводилися транслітерацією в латиницю з назви постів.

UpToLike Share Buttons — у мене після установки на цей блог виникли питання до цього плагіну кнопок для розшарювання постів в соцмережі. Вже не в перший раз йшов конфлікт пошт, якщо я намагалася прив’язати цей плагін до різних сайтах і десь вказана та ж сама пошта. Пошти повинні бути різні у кожного сайту. Саппорт відповів, ми розібралися.
Однозначно, цей плагін є найбільш просунутим, з докладною статистикою, гнучким налаштуванням зовнішнього вигляду кнопок і їх розташування.

Revive Old Post — ДУЖЕ зручний плагін для автопостинга старих постів блогу по колу в Твіттер, Фейсбук. Увага! Там є можливість виключати неактуальні пости — робіть це обов’язково, щоб не вводити читачів твіттера в оману.

WP No External Links — переробляє всі зовнішні посилання в постах через редирект в такий вигляд: https://seoandme.ru/goto/https://www.youtube.com/channel/UCPkGvs9HhIBMVETjAxUT-Pw

Yet Another Related Posts Plugin — плагін для виведення схожих записів (тільки якщо у теми немає самостійного виведення схожих постів)

Disqus — система коментування сайту. Пробувала різні — і Cackle, і Hypercomments, і рідні коментарі Вордпресс, і парочку інших систем — найбільше зараз подобається Дискус, не шкодую, що він стоїть.
Хоча зараз я б напевно залишила рідні коментарі вордпресс — вони добре індексуються і можуть сприяти підвищенню відвідуваності сайту.

Окремо про SEO плагін.

Раніше я завжди ставила All in One SEO. Потім, перейшла на плагін Simplicy SEO (французькою ) ), який мені здалося разом з помічником найпростіше було допілівать до того, щоб у кожній категорії та тега були своїй Title і Meta, також вступний текст. Ця оптимізація тегів і категорій завжди приносить додатковий трафік. Але потім плагін Simplicy SEO погано себе показав з Гуглом. Я відловила що Гугл як би не бачить оптимізації через цей плагін та видає Title стандартні «Заголовок поста + назва блогу».

Тому я перейшла на плагін Yoast SEO. Це дуже зручний плагін, він зручний ще й тим, що дає багато підказок і там навпроти поста горять різного кольору «лампочки» як світлофор, так ти завжди можеш знайти у себе пости, які жовтого і червоного кольору, тобто погано оптимізовані і дооптимизировать їх в першу чергу. Він хороший і в безкоштовному варіанті, а в платному ще краще.

8. Налаштувати ЧПУ посилання

ЧПУ — це «людиноподібні посилання» — їх найбільше люблять пошукові системи.

це типу:

/kak-sozdat-sajt-za-3-chasa.html

Для цього потрібно встановити плагін RustoLat (вже стоїть у минулому кроці) і зробити з блогом WordPress наступне:

В адмінці Вордпресс в заходимо в пункті меню «Налаштування» в «Постійні посилання».

Далі там замість «за замовчуванням» — вид посилання https://seoandme.ru/?p=123

я міняю на «Довільно» і додаю такий шматок /%postname%.html

виходить ось так:

І в підсумку при створенні посту ми бачимо таке:

Якщо назва посади довге і посилання теж виходять занадто довгі, то я вкорочую сама вручну в ході написання посту URL посилання. Укорочую кожен раз ДО ТОГО, як він відправлений на публікацію на сайті.

Взагалі — розмір URL зараз дуже важливий. Намагайтеся не допускати сильно довгих посилань на сторінки.

9. Зробити деякі технічні SEO-поправки

Тут може бути багато чи мало правок — в залежності від вашої теми (шаблон) і вашої скрупульозності.

Я зазвичай міняю наступне:

— Щоб усередині постів заголовок був в h1 і без стилів всередині тега

— Щоб посилання на головну з логотипу або назви блогу була посиланням на всіх сторінках, крім головної (щоб на головній не було циклічних посилань на саму себе)

— Щоб на головній був тільки 1 H1 — заголовок сайту або якась комбінація з заголовка + найважливіші запити саме під головну сторінку сайту

— Щоб назва блогу на друге сторінках не було H1 (там свій власний H1 — заголовок поста). Н1 повинен бути на кожній сторінці тільки один унікальний!

— Дивлюся, щоб посилання були підкреслені

— Щоб текст був доволі читабельний.

— Щоб у стрічці записів (на головній, в розділах, мітках, рубриках) на посаду не вело багато однакових посилань (як це часто буває, що на пост посилається і його заголовок, і картинка, і посилання «докладніше», та ще з кількості коментарів). Я зазвичай залишаю тільки з заголовку поста

— Щоб у мене точно все було в порядку з можливістю задати унікальні H1, Title, Meta description, Meta keywords для будь-якої сторінки сайту

— Щоб були нормальні хлібні крихти (рядок стану). Де останнім пунктом йде назва сторінки і при цьому вона не є посиланням на саму себе (не є циклічною посиланням).

Ну загалом-то, це головне.

10. Сформувати структуру, наповнити

Ну тут, думаю все приблизно зрозуміло.

Якщо у вас ступор — починайте робити що небудь, що завгодно. Робіть меню, віджети, структуру розділів, сторінку «Про проект» або «Про компанії», пишіть перший пост, який не упевнені, що хочете поставити — все, що завгодно, лише б розігнатися.

Перш ніж створювати структуру сайту, назви розділів, найкраще вивчити структуру конкурентів в Топі і статистику wordstat.yandex.ru — орієнтуватися на свою семантику, якщо вона у вас зібрана.

11. Оптимізувати усі сторінки

Мало створити сайт, щоб він «просувався сам» — обов’язково потрібно провести пошукову оптимізацію всіх сторінок.

Про це я говорю багато на своїх безкоштовних курсах по SEO.

Або ось основні статті:

— «Керівництво по малобюджетному Запуску нового сайту — як зробити, щоб сайт полюбили пошукові системи»

— «Як зрозуміти, чи можна саджати якісь запити на одну сторінку чи ні»

— «Оптимізація фрагментів — робимо ефективні Title і Meta Description»

— «Докладно: Як я працюю з Title сторінок»

— «Фільтри переоптимизации в Яндексі та інструменти їх визначення»

— «Мій ТОП найчастіших помилок в оптимізації сайтів»

12. Випхнути в інтернет-простір

Тут теж все досить просто.

Що можна зробити:

— Зареєструватися в Яндекс Вебмастере, Інструменти для Вебмайстрів Google, поставити Яндекс Метрику і Google Analytics. Мати XML карту сайту, простежити, щоб у robots.txt сайт не був закритий.

— Відправити посилання у соцмережі. Добре б, щоб у вас було по декілька хоча б злегка прокачаної екаунтів в кожній з соцмереж. Якщо ні — добре б створити хоча б по одному офіційному рахунку для нового сайту. Якщо немає часу чи можливості — хоча б купити на socialtools або forumok розміщення в фейсбуці, гугл +, вконтакте тощо (ретельно премодерируя розміщення). Можна і добре б купити на rotapost посади в найбільших твіттер-эккаунтах (не більше 50 рублів) і пости в активних жж та інших блогах.

— В ідеалі — створити прес-реліз і розмістити на прес-релизовым сайтів і тематичних форумах з ТОП Бази.

Після виконання всіх вищезазначених пунктів, ви вже скоро почнете отримувати трафік по НЧ (низькочастотним запитам). Але далі обов’язково потрібно поступово і різноманітно ростити якісну посилальну масу сайту.

Приблизна схема безкоштовного просування будь-якого сайту у мене описана тут. Включаючи посилання на докладні керівництва щодо розміщення прес-релізів, в довідниках компаній, на форумах, дошках оголошень і так далі.

Якщо є питання на тему — як швидко створити сайт на WordPress — пишіть в коментарях нижче, обов’язково відповім.